Daří se, ale vládní regulace a legislativa vyvolává obavy
„Daří se, prodeje rostou nebo jsou minimálně na stejné úrovni jako v uplynulém roce, tak by se dalo charakterizovat počínání a nálada českých podnikatelů,“ vysvětluje Michal Gabriel, generální ředitel společnosti Bibby Financial Services a dodává: „Obdobně pozitivní průběh v následujících 12 měsících navíc předpokládá celých 60 % respondentů. Více než pětina (22 %) podnikatelů dokonce očekává zlepšení a jen 13 % má za to, že se podmínky zhorší. Více než polovina respondentů (53 %) však uvádí, že vládní regulace a legislativa vyvolává obavy.“
Nejsou lidi, míra nezaměstnanosti láme rekordy
Odvrácenou stranou ekonomického růstu je akutní nedostatek pracovní síly. Na tom se shodují téměř tři čtvrtiny respondentů (71 %). Především pak pro malé a středně velké firmy v sousedství zavedených průmyslových zón je téměř nemožné získat kvalifikované pracovníky. Srpnová míra nezaměstnanosti byla v Česku nejnižší za posledních 19 let a dosahovala pouhých 4 %. Dle Úřadu práce ČR bylo 296 826 uchazečů o práci, což je nejnižší výsledek od června 1998.
Průměrná nedobytná pohledávka 159 000 Kč
V průběhu uplynulých 12 měsíců vykazovalo přes 40 % respondentů také nedobytné pohledávky. „Průměrná částka odepsaná z důvodu nezaplacení nebo platební neschopnosti zákazníka dosahovala 159 tisíc korun. Na druhé straně většina (70 %) malých a středně velkých firem v České republice obdrží platbu do 29 dní, což je průměrná čekací doba v českém prostředí,“ upozorňuje Michal Gabriel.
Téměř čtvrtině firmám bylo zamítnuto externí financování
Až 23 % respondentů přiznalo, že jejich žádost o externí financování byla zamítnuta. To je ve srovnání s evropským průměrem (12 %) relativně nelichotivá bilance. Zamítnutí přisuzuje třetina respondentů (37 %) nízkému ratingu. Prozkoumat možnosti externího financování v příštím roce se chystá podle analýzy 18 % podniků.
Situace ve světe s otazníkem
Ačkoliv jsou čeští podnikatelé pozitivně naladění z výkonu české ekonomiky, více než polovina (53 %) respondentů má obavy o výkon té globální. „Pro téměř čtvrtinu (23 %) z nich patří k největším hrozbám pro globální ekonomický růst v roce 2017 konflikty, války, terorismus a přírodní katastrofy. Každý desátý respondent pak označuje jako hlavní zdroj obav politickou situaci v USA,“ uzavírá generální ředitel Bibby Financial Services.
Průzkum je ke stažení zde.