Obrovský potenciál, který čeští exportéři zatím nevyužívají

Trhy zemí skupiny MINT

Měli být globálním ekonomickým gigantem budoucnosti, ale skupinu zemí sdružených pod označením BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) brzdí únava. Do popředí pozornosti investorů se nyní velmi rychle dostává blok MINT -  tedy Mexiko, Indonésie, Nigérie a Turecko. Českým firmám však v těchto zemích ujíždí vlak, vyplývá to z údajů společnosti Bibby Financial Services, která podporuje české vývozce v oblasti provozního financování exportu.

„Čeští exportéři na trend spolupráce se čtyřkou dynamických trhů zatím dostatečně nereagují,“ tvrdí Michal Gabriel, generální ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services, která se věnuje podpoře exportu.

Ruskou ekonomiku letos stáhnou klesající ceny ropy i západní sankce až o pět procent, Brazílie se potýká s výrazným deficitem a Čína zaznamenala zpomalování vývoje. Největší progres tak analytici přisuzují zemím označovaným zkratkou MINT. „Tyto ekonomiky nabízejí velmi příznivou demografickou křivku na dalších 20 let a velký ekonomický potenciál,“ tvrdí Jim O´Neill, bývalý ekonom Goldman Sachs.

Banka Goldman Sachs předpokládá, že v roce 2050 bude Mexiko osmou nejbohatší zemí světa, Indonésie by měla být devátá, Turecko čtrnácté a Nigérie, která je nyní na 39. příčce světového žebříčku, se vyhoupne na 13. místo.

České firmy však tento potenciál zdaleka tolik nevyužívají. Vývoz do Mexika loni činil přibližně devět miliard korun, do Nigérie pak zhruba 1,4 miliardy. Rychle se rozvíjející africká ekonomika byla pro český export až 68. nejvýznamnější destinací, do sedmé desítky patřila také Indonésie (přibližně 3 miliardy Kč). Nejdůležitějším trhem ze skupiny MINT bylo pro Českou republiku Turecko, kam loni mířily zboží a služby za 41 miliard.

Proč jsou země skupiny MINT pro české exportéry tak málo významným obchodním partnerem? „Jedním z problémů je nedostatek odvahy exportovat. Ve hře jsou totiž přírodní katastrofy, terorismus, politická nestabilita a další faktory,“ uvedl Michal Gabriel z Bibby Financial Services.

Toto riziko je možné poměrně snadno eliminovat zajišťovacími instrumenty v zahraničním obchodě. Své faktury si ovšem zajišťuje pouze 18 % českých malých a středních podniků. Často na to nemají administrativní zázemí a obávají se, že pojištění pohledávek jim přinese další finanční zátěž. „Je to mýtus,“ tvrdí Michal Gabriel. „Trendem mezi informovanými klienty je bezregresní factoring, který je velmi flexibilní a pohledávky zajišťuje až do výše 90 procent.“ Mezinárodní factoringové firmy navíc poskytují svým klientům komplexní servis včetně prověření bonity klienta nebo pomoc při adaptaci na cílovém trhu.

Posted by on 20 února 2015.