České firmy proplácejí nyní své faktury výrazně dříve než na začátku roku

Platební morálka českých firem se od začátku roku výrazně zlepšila. Zatímco v lednu propláceli odběratelé své závazky v průměru za 88 dní, v březnu to bylo již za 68 dní. Ze sledovaných odvětví je na tom nejlépe segment autodopravy, kde je průměrná doba splatnosti pohledávek financovaných factoringem 54dní. Vyplývá to z údajů společnosti Bibby Financial Services, která se zabývá provozním financováním.

Tristní situace ze začátku roku se pomalu lepší; na snížení celkové doby inkasa se projevilo především zkrácení doby proplácení faktur, průměrná doba platby faktur po splatnosti je 21,7 dne. „Situace se sice stabilizuje, ale stále zůstává pro české firmy nepříznivá. Podle našich údajů krachuje z důvodů druhotné platební neschopnosti přes 60 procent živnostníků. Jen v lednu jich bylo sedm set,“ upozorňuje Michal Gabriel, ředitel Bibby Financial Services.

Většina firem je schopna ustát čtyřicetidenní dobu splatnosti, delší lhůta už jim však způsobuje problémy s cash-flow. Špatnou platební morálku odběratelů také vnímá devět z deseti podnikatelů jako jedno z největších rizik pro svůj rozvoj či existenci.

 

I z těchto důvodů roste v tuzemsku obliba financování provozu prostřednictvím factoringu. „V našem případě je to naprosto standardní řešení, protože splatnost 60 nebo 90 dní je pro nás neúnosně dlouhá. Víceméně všechny lhůty nad 45 dní řešíme factoringem,“ uvedl David Novák, jednatel společnosti V Y D R U S, s. r. o., která se zabývá autodopravou. 

 

Právě v tomto segmentu je situace ze sledovaných odvětví nejlepší. Celková doba splatnosti je 54 dní, což značí oživení trhu, který opět nabírá sílu po ekonomické recesi z let 2012-2013.

Posted by on 21 dubna 2015.