Platební morálka českých firem se lepší, ekonomika oživuje

České firmy proplácejí své pohledávky o poznání dříve. Zatímco v prvním pololetí loňského roku činila celková doba splatnosti faktur financovaných factoringem 74,1 dne, letos dodavatelé obdrželi finance o dva dny dříve. Vyplývá to z údajů společnosti Bibby Financial Services, která se věnuje provoznímu financování firem.

Na zlepšení situace se podílí především větší kázeň odběratelů – například v červnu odběratelé platili své pohledávky téměř včas – doba po splatnosti činila v průměru pouze 1,21 dne. „Jde o pozitivní trend, ve kterém se odráží oživení ekonomiky,“ tvrdí Michal Gabriel, generální ředitel Bibby Financial Services a předseda Asociace factoringových společností.

Platební morálka českých firem je tak aktuálně lepší než v zahraničí. Při vývozu zboží a služeb za hranice musejí exportéři počítat s tím, že k inkasu dojde až v průměru deset dní po lhůtě splatnosti. „Tento problém je však možné vyřešit provozním financováním. Například factoring zajistí exportérovi nejen okamžité proplacení faktury, ale také prověří bonitu odběratele a pomůže firmě při překonání případné jazykové nebo legislativní bariéry,“ popisuje Michal Gabriel.

Problémem v tuzemsku však nadále zůstává předjednaná doba inkasa, která byla v prvním pololetí 54,63 dne – standardní praxí tak zůstává dvouměsíční termín splatnosti. „Řada podnikatelů přistoupí na delší dobu inkasa, jen aby zakázku získala. Což může s sebou přinášet rizika v podobě ohrožení cash-flow, pokud firma nemá zajištěn dostatečný objem provozního financování,“ upozorňuje Michal Gabriel.

Posted by on 28 července 2015.