Platební morálka českých firem se nelepší, pouze exportéři dostanou zaplaceno dříve.

Platební morálka českých firem se loni mírně zhoršila. Celková doba inkasa faktur proplácených faktoringem činila 59,95 dne, zatímco v roce 2013 to bylo 59,34 dne. V Česku tak firmy hradí své závazky o 15 dní dříve než na Slovensku, kde se loni platební morálka výrazně zhoršila. Vyplývá to z údajů společnosti Bibby Financial Services, která se zabývá provozním financováním.

Podle průzkumu Bibby Financial Services je většina firem schopna ustát čtyřicetidenní dobu splatnosti, delší lhůta už jim však způsobuje problémy. Zhoršující se platební morálku odběratelů také vnímá devět z deseti podnikatelů jako jedno z největších rizik pro svůj rozvoj či existenci.

„Průměr celkové doby inkasa se druhým rokem drží pod hranicí šedesáti dnů, což je na jednu stranu pozitivní. Ale stále mluvíme o dvou měsících, které musí dodavatel čekat, až dostane za své zboží nebo služby zaplaceno. Řada z nich musí hledat jiné zdroje financování a v současné době se na nás obrací stále více firem,“ upozornil Michal Gabriel, generální ředitel Bibby FinancialServices.

Výrazně horší je však situace na Slovensku. Celková doba inkasa faktur se v loňském roce prodloužila o deset dní a v současné době je v průměru 74,9 dne. Na citelném zhoršení platební morálky se podepsala především delší lhůta splatnosti, které si firmy domlouvají (64,30 dne).

Pozitivní jsou však údaje z oblasti exportu – zahraniční odběratelé proplácejí faktury o poznání dříve, tedy po 52,52 dnech. To je nejlepší číslo za posledních šest let. „Může to být pozitivní impuls pro exportující firmy,“ dodal Michal Gabriel.

Posted by on 21 ledna 2015.