Sebevědomí podnikatelů narůstá, platební morálka se zlepšila o 8 dní

Česko v poslední době patří k tahounům evropské ekonomiky. Projevuje se to i na dobré kondici tuzemských firem, které splácejí pohledávky stále rychleji. Téměř každým měsícem se totiž zlepšuje jejich platební morálka. Ještě v prvním pololetí letošního roku byla celková doba splatnosti 70,1 dne, o půl roku později to už bylo o osm dnů méně. Vyplývá to z údajů společnosti Bibby Financial Services, která se věnuje provoznímu financování firem.


Z rostoucí české ekonomiky těží i malí a střední podnikatelé. Ti ukazují větší platební kázeň. Pohledávky tak platí s menším zpožděním než dřív. Průměrná doba po splatnosti se pohybuje kolem týdne. „Je to jednoznačně dobrá zpráva, která ukazuje na rostoucí sebevědomí českého byznysu nejenom mezi velkými firmami,“ říká Michal Gabriel, generální ředitel Bibby Financial Services a předseda Asociace factoringových společností.

I tak ale nemají malí a střední podnikatelé na růžích ustláno. K úspěchu potřebují peníze a těch se jim leckdy od odběratelů nedostává, nebo až pozdě po splatnosti. I teď v časech hospodářského růstu tak mají problémy s hotovostí. Pro drtivou většinu podnikatelů je špatná platební morálka černou můrou jejich činnosti.

Šanci jim nabízí financování jejich provozních potřeb pomocí factoringu. „Pro nás je to životně důležitá forma financování, protože splatnost 60 nebo 90 dní je pro nás dlouhá. Víceméně všechny lhůty splatnosti nad 45 dní řešíme factoringem,“ uvedl David Novák, jednatel společnosti V Y D R U S, s. r. o., která se zaměřuje na autodopravu.

Factoringová společnost Bibby Financial Services tak dává českým firmám jedinečnou příležitost k financování, kterou nabízí podnikatelům v 17 zemích světa. Poskytuje provozní financování, které umožní podnikatelům získat hotovost na základě postoupení jejich pohledávek. Klientům tak zajišťuje klid s hotovostí i v dobách ekonomických turbulencí.

Posted by on 02 listopadu 2015.