Rostoucí zájem firem o provozní financování indikuje růst ekonomiky

Riziko zamítnutí bankovního úvěru je dvakrát vyšší než u substitučních produktů nezávislých společností

Rostoucí hlad firem po penězích značí oživení české ekonomiky. Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) zaznamenala v prvních třech čtvrtletích letošního roku 15 % meziroční nárůst ve financování podnikatelských investic. Roste i zájem o bankovní produkty.

Banky v boji o nové klienty přitvrdily. V kontextu konkurenčního boje snižují úrokové sazby i nároky na získání úvěru. Celý proces však stále v průměru trvá déle než měsíc a kritéria jsou poměrně přísná, což se mimo jiné projevuje na zvýšeném zájmu o substituční produkty.

V roce 2013 dosáhlo na maximální požadované plnění bankovního úvěru pouze 59 % českých žadatelů. „Riziko zamítnutí u bankovních úvěrů je v Evropě dvakrát vyšší než u nezávislých forem provozního financování,“ tvrdí Michal Gabriel, ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services. 

Sektor financování firemních investic těží z toho, že pro značnou část malých a středních podniků jsou stále obtížně dostupné klasické bankovní úvěry. „Adekvátní alternativu pak hledají v produktech členů ČLFA. Obdobný vývoj sledujeme i v mnoha tradičních západních ekonomikách,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje 46 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Právě factoring zaznamenal dynamický nárůst. V letošních devíti měsících objem prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu meziročně stoupl o 12,9 % na 16,6 miliardy korun. Celkový objem pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA se přitom meziročně zvýšil o 17,9 % na 115,1 miliardy korun. „Na zájmu o factoring se projevuje to, že je flexibilnější. Pomineme-li speciální podpůrné programy a budeme se bavit o klasickém provozním financování, banka bude po začínajícím podnikateli vyžadovat pozitivní dvouletou, tříletou historii. Factoringové financování má to kouzlo, že se dívá dopředu,“ říká ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services.

Posted by on 11 prosince 2014.