Podmínky pro rozjezd podnikání jsou v Česku stále nepříznivé. V Evropské unii je horší už jen Španělsko

V České republice jsou druhé nejhorší podmínky pro rozjezd podnikání ze všech zemí Evropské unie. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného výzkumu Světového ekonomického fóra. Zástupci českých firem účastnících se studie označili tuzemské prostředí pro začínající podnikatele jako nepříznivé, což zařadilo ČR jen těsně před poslední Španělsko.

Je to další ze studií, které nás pořád nestaví do zrovna pozitivního světla. Založení firmy, ať už z hlediska procesního nebo časového, je v tuzemsku stále náročné,“ uvedl Michal Gabriel, ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services, která se na segment startup firem zaměřuje.

Začínající podnikatelé jsou navíc často závislí na jednom či dvou dominantních odběratelích. Poměrně dlouho trvá, než se jim podaří rozmělnit segment zákazníků a zajistit si určitou stabilitu. Na výsledku se projevuje i nedostatečná spolupráce s velkými firmami, které by pomohly nápady rozvinout. Dalším typickým znakem je, že u nich výrazně pokulhává finanční řízení firmy a tím klesá možnost získat finance od bankovního ústavu. „Na startupové podnikání, které je hodně rychlé, nejsou banky připraveny, nejsou schopny poskytnout rychlý úvěr. Startup přitom většinou nefunguje déle než tři roky,“ popisoval Jan Beránek ze serveru Lupa.cz.

Řada začínajících podnikatelů tak využívá jiné formy provozního financování. Factoring je flexibilnější, věnuje se spíš budoucnosti než minulosti. „Pomineme-li speciální podpůrné programy a budeme se bavit o klasickém provozním financování, banka bude po začínajícím podnikateli vyžadovat pozitivní dvouletou, tříletou historii. Factoringové financování má to kouzlo, že se dívá dopředu. I malá firma, která začíná s nízkými, stotisícovými obraty za měsíc, může mít zajímavé zakázky a odběratele. Sledujeme riziko odběratelů, čímž eliminujeme krátkou dobu historie firmy. Poskytujeme peníze na jejich zakázky, odběratele,“ konstatoval Michal Gabriel.

Podle výzkumu Světového ekonomického fóra udělalo v České republice alespoň základní krok k založení firmy pouze 15 procent obyvatel, což je nejhorší výsledek ze všech zemí EU. Žádné velké překvapení vzhledem k tomu, že se v tuzemsku prvních pěti let „dožije“ pouze 22 procent startupů, zatímco evropský průměr je 50 procent.  „Co se týká legislativního rámce, začínajícím i již etablovaným podnikatelům nevadí tolik jednorázová administrativa spojená například se zahájením podnikání, ale neustálé následné změny,“ uvedl Michal Gabriel.

Primární problém není v tom, jestli je sazba v oblasti daní vyšší, či nižší. Komplikací jsou časté výkyvy a přibývající nároky. „Například otázka takzvaného ručení za DPH z loňského roku. Stát takto přenáší na podnikatele něco, co sám nezvládá. Neumí vybírat daně, tak to odnesou živnostníci. S tím jsme se setkávali hodně, spousta menších firem se až od nás dozvěděla, kde se má registrovat a jak vůbec postupovat. Je to pro ně jen další balvan,“ dodal Michal Gabriel.

Posted by on 14 července 2014.