Autodopravce ohrožuje dlouhá doba splatnosti faktur

Nesplácení faktur, respektive inkaso dlouhou dobu po době splatnosti, devastuje provozuschopnost a potenciál růstu řady menších českých dopravců a speditérů. Nedostatek provozního kapitálu může pro některé z nich znamenat zcela zbytečný bankrot.

Dopravní trh z pohledu autodopravců stále není po prodělané krizi v optimální kondici. Poptávajících firem je sice stále dost, ale konkurence je mezi speditéry vysoká a ceny jsou na minimální úrovni. „Řada menších dopravců navíc dnes nejezdí pro koncové zákazníky, ale pro velké speditéry a logistické firmy, což jim pochopitelně snižuje marži,“ konstatoval Michal Gabriel, generální ředitel Bibby Financial Services pro Českou republiku a Slovensko.

Autodopravci jsou tak velmi opatrní, na jejich schopnostech a ochotě investovat se podepsala krize v roce 2008. Cash-flow firem zatěžují vysoké náklady na pohonné hmoty, mzdy zaměstnanců, provozní servis nebo obnovu vozového parku. Provozní kapitál je prioritou. „Jeho nedostatek ohrožuje minimálně polovinu z nich a může mít fatální následky,“ upozornil Richard Holešinský, obchodní ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services. „Zcela zbytečný bankrot může odvrátit lepší přístup k provoznímu kapitálu, jaký nabízí například financování formou factoringu.“

Právě outsourcingové řešení provozního financování je alternativou zvlášť pro menší dopravce, kteří s ohledem na dlouhé splatnosti faktur dokáží jen obtížně řídit své cash-flow. Přestože obvyklá doba splatnosti u zahraničních obchodních transakcí činí 30 až 39 dní, téměř jedna třetina odběratelů platí mnohem později - až 120 dní po obdržení zboží. Optimistická není situace ani u tuzemských transakcí, kde se průměr doby do inkasa pohybuje kolem 76 dní. To může být pro řadu menších firem osudné.

Mezi českými autodopravci, podobně jako je tomu v zahraničí, tak roste obliba financování provozu prostřednictvím factoringu. „V našem případě je to naprosto standardní řešení, protože splatnost 60 nebo 90 dní je pro nás neúnosně dlouhá. Víceméně všechny lhůty nad 45 dní řešíme factoringem,“ uvedl David Novák, jednatel společnosti V Y D R U S, s.r.o.

Bezregresní forma factoringu navíc nabízí autodopravcům zajištění pohledávky. V takovém případě factor bere odpovědnost za proplacení faktury na sebe. „Stává se totiž poměrně často, že autodopravci musí kvůli nevymahatelnému závazku odepsat i několik tisíc eur,“ říká Michal Gabriel. Proto je pro ně rozvoj nových zakázek obtížnější, nemají velkou důvěru k novým klientům a než s nimi podepíší dohodu o poskytování služeb, nezbývá jim nic jiného, než si je na vlastní pěst „proklepnout“, tedy zjistit jejich bonitu. To zvláště v případě zahraničních partnerů může být nad síly české firmy.

Factoringové společnosti pomohou i s prověrkou solidnosti a bonity obchodního partnera. Často využívají systém dvou factorů, kdy do obchodní transakce vstupuje jak factor v zemi vývozce, tak i v zemi dovozce. Bibby Financial Services využívá 47 poboček po celém světě, prostřednictvím nichž se autodopravcům značně zlehčí byznys a získají i snadný přístup k provoznímu kapitálu.

Posted by on 14 května 2014.